Tegoroczne obchody Dnia Patrona Szkoły Podstawowej nr 47 im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Lublinie odbyły się 18 marca 2022 r. Uroczystość obejmowała szereg działań, którym  przyświecały słowa: Kraszewski wzorem dla współczesnego człowieka. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin, Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Dyrektora Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie.

Zorganizowany został Ogólnopolski konkurs Józef Ignacy Kraszewski – wzorem dla współczesnego człowieka, obejmujący część biograficzną i literacką oraz  Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Literatura pędzlem malowana  – ilustracje do utworów Józefa Ignacego Kraszewskiego”. Przeprowadzono również Szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły i Szkolny Konkurs Plastyczny „Kraszewski Dzieciom”.

Obchody Święta Patrona uświetniła część artystyczna, skupiona na interpretacji utworu ”Dziad i baba” w wykonaniu chóru „Con Passione”. Widowisko miało charakter muzyczno – teatralny. W sposób efektowny oddano przesłanie i emocje utworu. Zgromadzeni byli też świadkami wyjątkowej prezentacji, która przybliżyła wizerunek Patrona Szkoły, a jednocześnie spójnie nawiązała do obecnej sytuacji na świecie, tym samym podkreślając naszą solidarność z Ukrainą.

Podczas obchodów przedstawieni zostali laureaci przeprowadzonych konkursów (wyniki – osobna prezentacja). Uroczystość została podsumowana przez Dyrektora SP 47 w Lublinie, Pana Pawła Krysę.

W ramach obchodów Święta Patrona zrealizowane zostały  również lekcje, nawiązujące do życiorysu i dorobku twórczego  J. I. Kraszewskiego. Uczniowie wykonywali prace, które skupiały się na sylwetce i twórczości Pisarza. Powstały m.in.  plakaty oraz prace plastyczne inspirowane dziełami autora. Wszelkie działania koncentrowały się na twórczości wybitnego Pisarza i dążyły do upamiętnienia tego znaczącego wydarzenia, jakim jest 210.  rocznica urodzin naszego Patrona, którą obchodzimy w tym roku.

W organizację przedsięwzięcia zaangażowany był duży zespół nauczycieli:

p. Joanna Pielechowska, p. Regina Szafrańska-Dąbek, p. Dorota Szalak, p. Renata Mąka, p. Anna Górska, p. Iwona Matysiewicz, p. Alicja Wrzesińska, p. Antonina Boguszewska, p. Urszula Gadzała, p. N. Jonasz, p. L. W. Wójcik.