Szkolne Budżety Obywatelskie to konkurs umożliwiający dofinansowanie projektów tworzonych przez młodzież lubelskich placówek oświatowych. Każda z zakwalifikowanych szkół otrzymuje po 4 tys. zł oraz wsparcie organizacyjne i merytoryczne w przeprowadzeniu na swoim terenie Szkolnego Budżetu Obywatelskiego.

Trzecia edycja jest działaniem realizowanym w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Konkurs finansowany jest w ze środków Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach Inicjatywy „Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży – projekty i inicjatywy angażujące i włączające lokalne społeczności” oraz ze środków Miasta Lublin.

Złożony przez nas w kwietniu wniosek o udział w programie został pozytywnie oceniony i jeszcze w czerwcu rozpoczęliśmy działania. Powstał Szkolny Zespół Roboczy którego pracą kierują koordynatorki – Dorota Szalak i Iwona Piskor. Do zespołu wchodzą także uczniowie i szkolny księgowy. Pracę zepołu wspiera Pan Dyrektor.

W czerwcu cały nasz  zespół uczestniczył w kilku szkoleniach organizowanych przez UM Lublin, przygotowujących do pracy z SBO.

We wrześniu powstał regulamin i harmonogram realizacji zadań na poszczególnych etapach. Rozpoczęliśmy akcję promocji SBO wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Odbyło się to na szkolnym apelu i zebraniach z rodzicami. Powstała tablica informacyjna na I piętrze, gdzie umieszczamy wszystkie ogłoszenia i udzielamy wyjaśnień zainteresowanym. Na bieżąco uczestniczymy w szkoleniach i zdobywamy wiedzę, pomysły i merytoryczne wsparcie.

Wszystkich uczniów chętnych do działania i chcących zrobić coś fajnego i pożytecznego dla szkolnej społeczności, zapraszamy do zapoznania się z regulaminem, i do składania projektów.

Dorota Szalak, Iwona Piskor

REGULAMIN SZKOLNEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO