Uroczystość Dnia Patrona Szkoły Podstawowej nr 47 im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Lublinie odbyła się 20 marca 2023 r. Wydarzenie obejmowało szereg działań, którym przyświecały słowa: Józef Ignacy Kraszewski wzorem dla współczesnego człowieka.
Zorganizowany został ogólnopolski konkurs poświęcony Pisarzowi, obejmujący część biograficzną, literacką oraz plastyczną „Literatura pędzlem malowana – ilustracje do utworów Józefa Ignacego Kraszewskiego”. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin, Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Dyrektora Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie.
Przeprowadzono również Szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie i Szkolny Konkurs Plastyczny „Kraszewski Dzieciom”. Obchody Święta Patrona uświetniła część artystyczna. Widowisko „Powtórka z Kraszewskiego”, które miało charakter muzyczno – teatralny, spotkało się z dużym uznaniem publiczności. Ponadto zrealizowany został projekt szkolny – ścieżka edukacyjna „Śladami Kraszewskiego”. Poszczególne klasy losowały miejsce związane z J. I. Kraszewskim,a następnie przygotowały związane z nim „prezentacje stolikowe”. Młodzież wykazała się dużą kreatywnością i zaangażowaniem.
Klasy I – III również pięknie uczciły Patrona, przygotowując przedstawienie na podstawie baśni „O kurce i kogutku”, piosenkę o Kraszewskim i pokaz mody.
W ramach obchodów Święta Patrona przeprowadzone zostały również lekcje poświęcone życiu Pisarza i omówieniu jego utworów, które są naszymi szkolnymi lekturami.
Wszelkie działania koncentrowały się na twórczości wybitnego Pisarza i dążyły do upamiętnienia 211. rocznicy śmierci naszego Patrona i 30-lecia nadania szkole imienia Józefa Ignacego Kraszewskiego.
W organizację przedsięwzięcia zaangażowany był duży zespół nauczycieli:
p. Joanna Pielechowska, p. Regina Szafrańska-Dąbek, p. Dorota Szalak, p. Renata Mąka, p. Anna Górska, p. Antonina Boguszewska, p. Iwona Matysiewicz, p. Urszula Gadzała, p. L. Wójcik, p. Alicja Wrzesińska wraz zespołem nauczycieli klas I-III.